top of page
חיפוש

ציאנוטייפ

עודכן: 2 באוק׳ 2022

ציאנוטייפ – דפוס שמש

ציאנוטייפ, בשם "קליל" יותר, דפוס שמש, הינה טכניקת הדפסה שפותחה לפני יותר מ-150 שנים. בסיס הטכניקה עוסק במריחת תמיסה רגישה לאור על משטח מסוים, עליו מניחים דימוי וחושפים לאור השמש כך שהעתק של הדימוי עובר למשטח הרגיש לאור. סטודיו 'בעלי המלאכה' אמון בין היתר על לימוד טכניקות דפוס מסורתיות, כאשר ציאנוטייפ היא אחת מהן. אנו שואפים לשמר, לטפח ולפתח את טכניקות ההדפסה המסורתיות של הדפוס הידני, ולקרב אליו את ציבור האומנים והמעצבים ואת הקהל הרחב. זאת למשל באמצעות סדנת דפוס שמש, עליה תוכלו לקרוא במאמר הבא.


מה זה בעצם ציאנוטייפ?

לאורך ההיסטוריה פותחו שיטות רבות לדפוס וביניהן גם דפוס שמש, אשר בו מערבבים כימיקלים שונים ויוצרים תמיסה עם רגישות לאור. את התמיסה מורחים על דף נייר, קנבס, בדים ומשטחים אורגניים אחרים. לאחר מכן משאירים את המשטח להיחשף לקרינת השמש. האינטראקציה בין השמש לחומרים הרגישים לאור מובילה ליצירת צבע כחול פרוסי עמוק. לפיכך, כאשר משתמשים בחומרים המייצרים צבע כחול במגע עם השמש נקראת ההדפסה ציאנוטייפ. וכדי להבין כיצד ובאילו נסיבות שיטת דפוס זו הומצאה יש לחזור קצת אחורה בזמן.


אבי השיטה ג'ון הרשל

ג'ון הרשל היה איש השכלה בריטי שחי במהלך המאה התשע עשרה, בין היתר עסק באסטרונומיה, מתמטיקה וניסויים בכימיה. בתקופה זו החלו לעשות ניסויים ראשונים בצילום ולהרשל הייתה תרומה גדולה להתפתחות התחום. איש האשכולות האנגלי היה מרותק לאפשרות של הנצחת רגעים באמצעים כימיים, ביצע לאורך השנים ניסויים רבים עם שלל חומרים וכימיקלים, ולמעשה עוד במחצית הראשונה של המאה ה- 19 כבר הצליח לייצר נגטיב על זכוכית.


כשלוש שנים לאחר שהצליח לייצר נגטיב על זכוכית עלה בידו להמציא שיטה להכנה של ניירות צילום, אותה כינה ציאנוטייפ (כאמור, ציאן הוא גוון מסוים של כחול). לשם כך ערבב הרשל בין תצורות שונות של אשלגן וברזל, לאחר שחושפים אותן יחד לקרינת אולטרה סגול מתקבל הצבע הכחול. בשיטה זו ניתן היה לבצע עם הנייר צילומים שיש להם גוון כחול מיוחד והיא זכתה להערכה בקרב אומנים. היא גם זכתה להערכה רבה אצל מהנדסים שמצאו את הנייר כאפקטיבי מאוד ליצירת שרטוטים, ולמעשה מכאן בא לעולם הביטוי blueprint – הטבעה כחולה שבעברית גם מתורגמת ל'טביעת אצבע', עקבות וכדומה.


ללמוד את הטכניקה

למעשה, ציאנוטייפ היא שיטת דפוס קלה ונוחה ללימוד ויישום, כאשר בעזרת חשיפה של חלקים רצויים של הנייר לשמש אפשר להוציא הדפסים ייחודיים בעלי נופך אומנותי ואמירה מיוחדת. אם שימוש בטכניקה מעניין אתכם, אנו מזמינים אתכם להירשם לסדנת ציאנוטייפ – דפוס שמש, שנערכת בסטודיו שלנו. מדובר בסדנא חד יומית שבה לומדים את העבודה בטכניקת ההדפס בגוונים כחולים, במהלכה תלמדו על החומרים- הכנת התמיסה, כמו גם על פיתוח וקיבוע דימוי צילומים ואובייקטים מהצומח באמצעות קרני השמש. כאמור, מדובר בטכניקה פשוטה ליישום על גבי נייר, טקסטיל, בדים וחומרים אחרים. למעוניינים לעבוד גם מהבית אנו מציעים לרכישה גם את ערכת הכימיקלים השלמה ליצירה עצמאית מכל מקום.


למידע נוסף ופנייה אלינו

רוצים לדעת עוד על הדפסת שמש? מבקשים להזמין מקום בסדנת הציאנוטייפ הבאה שלנו? מעוניינים ללמוד את התחום וליישמו בבית? מעוניינים לרכוש את ערכת החומרים? אם כן, הנכם מוזמנים לפנות אלינו בסטודיו בעלי המלאכה בטלפון 03-5370773.


1,449 צפיות0 תגובות

تعليقات


bottom of page